En Fars gåva

Johanna FrykUncategorized

”Och Herren Gud planterade en trädgård österut, i Eden, och satte där människan som han hade format. Herren Gud lät alla slags träd växa upp ur marken, sådana som var ljuvliga att se på och goda att äta av. Mitt i trädgården stod livets träd och trädet som ger kunskap om gott och ont.” 

Jag tror att det är fler än jag som njuter av den praktfulla naturen nu. Som älskar dofterna, av först syren och nu schersmin. Och som gläds över spirande odlingslådor, prunkande växthus och frodiga rabatter. 

I vår pallkrage mognar jordgubbarna i sin egen takt och varje kväll efter middagen går vi ut, letar upp och smaskar på de röda, oroligt goda bären! Vi människor gör vårt bästa för att omge oss med det vackra, det sköna, det delikata, men inget slår naturlig fägring eller smak. Och tänk bara ett ögonblick på att Gud skapade allt detta för dig! När han formade människan hade han redan planterat ljuvlighet och godhet som vi skulle vårda. Skapelsen är vår present från en älskande pappa! /Johanna