Guds mission – vårt ansvar

Johanna FrykUncategorized

Vi avslutar på söndag, vårens tema, som har utgått från de punkter som vi som församling har valt till vårt presentationshäfte och på tis 13/6 samlas redigeringsgruppen för att göra det slutgiltiga arbetet. Har du fått några tankar under våren (tillägg, avdrag, formuleringsval), maila gärna Johanna innan dess. 

Söndagens tema handlar om Guds mission och det går inte att närma sig det, tänker jag, om vi inte börjar i hans stora, stora kärlek för sin mänsklighet. Det är inte så lätt att förklara hur någon annan känner, utan för att försöka förstå får man titta på de uttryck den kärleken ger. I lördags fick jag vara med och bevittna ett brudpars kärlek till varandra och den blev tydlig i berättelser, i deras handlande mot varandra, i deras dotter och i deras JA, hur stor den är. Ta en stund, se dig omkring, tänk på hur Gud visar sin kärlek till dig? Lyssnar du till hans berättelse, ser du hans kärlekshandlingar i ditt liv, märker du av hans kärlek i Sonen och hör du hans JA till att dela ditt liv?

/Johanna