Jag ser upp mot bergen…

PastorAndersUncategorized

”Jag ser upp emot bergen: varifrån skall jag få hjälp? Hjälpen kommer från Herren, som har gjort himmel och jord. Han låter inte din fot slinta, han vakar ständigt över dina steg. Han sover aldrig, han vakar ständigt, han som beskyddar Israel. Herren bevarar dig, i hans skugga får du vandra, han går vid din sida. Solen skall inte skada dig om dagen, inte månen om natten. Herren bevarar dig från allt ont, från allt som hotar ditt liv. Herren skall bevara dig i livets alla skiften, nu och för evigt.” ps 121

Vi tittar ju inte direkt upp mot några berg här på ön, så vad gör vi när vi är i nöd? Kanske, kanske lyfter vi upp vårt ansikte mot himlen och undrar vem som ser oss och vem som ska komma till vår hjälp. Jag vet inte hur din nöd ser ut; om den är en överväldigande trötthet, om du inte trivs på jobbet, om du inte trivs utan jobb, om du har ont eller är sjuk, om du är rädd eller orolig för något av barnen, om du har ekonomiska svårigheter. Vad för nöd du än bär på ditt hjärta, vet att Jesus går vid din sida, Han bevarar dig från allt ont! Vad som än förskräcker, Herren bevarar dig!