En fläkt av väldoft

Johanna FrykUncategorized

I vårt sovrum står numera en luftrenare. Det är den senaste i raden av åtgärder som vi fått hjälp med i kampen mot den dåliga lukten som har präglat vårt hus i några år. Det visade sig ju efter inköp av hus att vi hade bakterier i vår grund. Den sanerades, men lukten som bakterierna avgav eller var ett tecken på försvann inte i och med det. Vi har sedan det upptäcktes gjort allt enligt konstens alla regler, för att bli av med doften av unkenhet. Detta är för mig en bild av hur det kan fungera i våra liv också om vi låter något som inte hör hemma där få gro. Helst plötsligt märker vi att det är något som inte stämmer. Något som inte bär med sig väldoft har smugit sig in och förpestar hela tillvaron. Vi är ju hela tiden villebråd för en förstörelsekraft och ondskan lurar sig in på alla möjliga intrikata sätt. Det är vår uppgift att ta reda på källan och sanera.  Men ibland räcker det inte ens att lokalisera intrånget utan effekten av det kan dröja sig kvar länge, länge. Då gäller det att ihärdigt och med andras hjälp och böner göra allt för att vårt liv ska sprida ljuvlig doft som det var tänkt. Ge inte upp!