Stärk ditt andliga immunförsvar

Johanna FrykUncategorized

Så kom den till slut till vårt hus (och till flera familjer i församlingen). Denna smitta som vi försökt att hålla på avstånd under två års tid. Under två veckor har vårt immunförsvar kämpat och kämpat för att segra över viruset, som tack och lov inte drabbade oss så hårt, men som ändå gjorde att allting avstannade. Ibland blir vi smittade av andra saker också som hindrar oss från att göra det vi vill. Besvikelse, rädsla, uppgivenhet, sorg, brustna drömmar och bitterhet. Listan kan göras väldigt lång. Vi behöver stärka vårt andliga immunförsvar, så att vi inte dukar under när dessa farsoter kommer i vår väg, de är otroligt smittsamma! Vi har ett personligt ansvar att inte sprida vidare till andra det som hotar att dra ned oss, men också att visa på läkedomen vi har i Jesus!