Ny på jobbet!

PastorAndersUncategorized

Varje vecka så fylls min inbox med reklam från olika företag som vill ha min uppmärksamhet. Ibland får jag ett mail för att jag enbart varit inne på en hemsida och sökt information. Vi lever i ett samhälle då våra ögon och det vi ser på/läser, är otroligt värdefulla för alla möjliga aktörer. Vi som kyrka behöver också nå ut, vi har också ett viktigt budskap att dela med oss av, det viktigaste rent utav. Men hur gör vi för att nå ut i ett brusande informationssamhälle? Ett sätt är förstås våra sociala medier, det är att gilla och dela goda initiativ, den nya mun till mun metoden, men det är också att be den helige Anden om hjälp. För vem öppnar dörrar som DHA? Uppenbarelseboken 3:20 berättar att Jesus knackar just nu på en massa dörrar och att Han ska gå in till de som öppnar och äta tillsammans med dem. Han vill dela med sig av sitt liv! Det är min önskan att vi som församling ska gå med Jesus på denna dörrknackningskampanj, inte bokstavligen (inte än i alla fall) utan andligen. Be för Tegelbacken! Försök sätta dig in i hur det skulle vara att få hänga med Jesus när Han bjuder in sig själv till människor i vår närhet. Wow! Jag hoppas att detta mail inte ska upplevas som ännu ett bidrag till en överfull mailkorg, utan som en kontakt med pastorn i vardagen. Vi skulle gärna vilja prata med er var och en personligen varje dag, men att få tänka att vår hälsning (ibland skriver Anders och ibland jag) dimper ner till dig en gång i veckan känns fint och vill du skriva något till oss är det bara att svara på mailet. Enkelt, men inte desto mindre värdefullt!/Johanna